piątek, 14 marca 2014

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Harrachovie czyli "prawie polskie" zawody w Czechach


Co roku mimo wielu niesprzyjających ku temu czynników do czeskiego Harrachova na zawody Pucharu Świata, czasem na K120, innym razem na K185, przyjeżdża mnóstwo kibiców. W znacznej większości obok Czechów pojawiają się Polacy. Nie mamy zbyt daleko do tej miejscowości (ledwie kilka kilometrów od Polany Jakuszyckiej), więc nie ma co się dziwić. Sam będąc w Szklarskiej Porębie często jeździłem tam przyjrzeć się skoczniom oraz samemu miastu, gdyż moim skromnym zdaniem jest niezwykłe, ma to "coś", może nawet taką zwyczajność, która jednak czyni z Harrachova coś fantastycznego. Zatem w dalszej części postu przyjrzymy się tej miejscowości, samej Adidas Arenie, na której rozegrane zostaną zawody, a także największym faworytom tej imprezy. Na koniec zostanie jeszcze podanie jej programu. Zapraszam!


POZNAJCIE HARRACHOV!

Plik:Harrachov z.jpg

Harrachov to czeska miejscowość położona na północy Czech, 4 km od polskiej granicy. Jest położona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, zatem znajdziemy tu sporo atrakcji przyrodniczych. A oprócz nich także wszystko, co dobre w Czechach - możemy zjeść knedliki, napić się dobrego piwa, czy podziwiać górskie widoki. Oto największe skarby tego wspaniałego miasta :

- Wodospad Mumlavy - jest to rząd kaskad potoku Mumlawa w środkowej części jej biegu. W najwyższym punkcie osiąga ok. 10 metrów. Jeden z bardziej charakterystycznych punktów Karkonoszy po czeskiej stronie.



- Muzeum Szklarstwa - najbardziej znane i bogate w kolekcje szkła muzeum w Republice Czeskiej. Oprócz liczącej ponad 5000 eksponatów ekspozycji możemy także poznać tajniki Huty Szkła, najstarszej działającej w kraju. Znajduje się w części miasta zwanym Nowy Świat.



- Čertova hora oraz inne propozycje dla narciarzy - Čertova hora (inaczej Czarcia Góra) to dość znane wzgórze. Ma wysokość 1020 m.n.p.m. To właśnie na niej znajduje się tak ważny dla nas obiekt - Adidas Arena. Ale oprócz podziwiania skoczni, można też wjechać lub wejść na jej szczyt i podziwiać niesamowite górskie widoki. Mamy stamtąd m.in. dość ciekawą perspektywę na polską stronę Karkonoszy. Jeśli chodzi o inne możliwość do uprawiania narciarstwa to miasto ma 7 tras oraz ośrodek narciarski (służący głównie do uprawiania biegów) w Rýžoviště.





ADIDAS ARENA - Skocznie narciarskie Čerťák



Obiekty K125 i K185 to jedne z niewielu skoczni w Czechach, na których rozgrywany jest Puchar Świata. Skupimy się bardziej na obiekcie mamucim, gdyż to właśnie tam rozegrane zostaną mistrzostwa. Jego rekordzistami są Fin Matti Hautamaeki i Austriak Thomas Morgenstern, którzy uzyskali tu po 214,5m. Jednakże na tej skoczni można latać znacznie dalej, co pokazał Jurij Tepes , skacząc w ostatnim rozegranym tu konkursie aż 220m. Niestety był to skok nieustany, więc nie można go zaliczyć jako rekordu. Skoki 200m nie padają tu jednak zbyt często. Zwykle uniemożliwia to wiatr, królujący na Čerťáku już od wielu lat. Stąd po wybraniu na gospodarza mistrzostw właśnie Harrachova pojawiły się obawy, że turniej zostanie rozegrany przy fatalnych warunkach pogodowych. Bądźmy jednak dobrej myśli. Dodam jeszcze, że oba obiekty nie posiadają igielitu, więc latem ich widok nie jest aż tak miły dla oka jak zimą :)

  





O MŚ w LOTACH 


Historia mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich sięga roku 1972, w którym odbyły się pierwsze tego typu zawody. Nigdzie indziej, tylko oczywiście w kolebce lotów - na Velikance w słynnej słoweńskiej Planicy. Pierwszym mistrzem został Walter Steiner ze Szwajcarii. To właśnie on wraz z Niemcem Svenem Hannavaldem mają najwięcej medali tej imprezy (po 2 złote i 1 srebrny). Od 2004 roku odbywają się także konkursy drużynowe. Tutaj absolutnie góruje Austria (3 złota i 1 brąz). Jak dotąd odbyły się już 22 edycje tego turnieju. Ostatni odbył się w norweskim Vikersund, a wygrał go Słoweniec Robert Kranjec oraz drużynowo reprezentacja Austrii. Zobaczymy , czy w Harrachovie uda mu się obronić tytuł... Jak dotąd mieliśmy tylko jednego polskiego medalistę tych mistrzostw - Piotr Fijas w 1979 roku sięgnął po brąz w Planicy.Warto także wspomnieć, że zawody te nie wyglądają do koca jak te typowe z PŚ - w konkursie indywidualnym rozgrywane są aż 4 serie. Podwyższa to poziom atrakcyjności zawodów, ale także ich trudność dla zawodników. I właśnie to kochamy!



Mistrzostwa odbywać się będą od 14 do 16 marca 2014 roku. Zapraszamy do ich uważnego śledzenia!!!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz