poniedziałek, 3 lutego 2014

Areny Igrzysk - to tutaj powalczą o medale...

Schemat Parku Olimpijskiego w Soczi, źródło: wikipedia

W tym poście postaramy się przybliżyć Wam miejsca, w których będą rozgrywane olimpijskie zawody. Nie powiem są niezłe... Miałem okazję pisać kiedyś o olimpijskich arenach z Londynu. Było ich oczywiście nieco więcej, ale te w niczym od nich nie odstają. I podobnie, bo na obu olimpiadach liczyliśmy na wielkie emocje. W 2012 roku były, a więc mamy nadzieję, że i tu sportowcy nam je dadzą. 

Park Olimpijski w Soczi w budowie, źródło: Olimpstroj

Najpierw najważniejsze - podział. Olimpijskie areny znajdują się w dwóch miejscach, a więc najłatwiej będzie podzielić je na dwie grupy : jedna w Soczi, a druga w Krasnej Polanie. 



Obiekty olimpijskie w Soczi:
Stadion Olimpijski Fisht
Bolshoy Ice Dome
Iceberg Skating Palace
Adler Arena
Shayba Arena
Ice Cube Curling Center

Obiekty olimpijskie w Krasnej Polanie:
Rosa Khutor Alpine Resort
Laura Cross-country Ski & Biathlon Center
RusSki Gorki Jumping Center
Sliding Center Sanki
Rosa Khutor Extreme Park


Stadion Olimpijski Fisht


Pojemność : 47 659 miejsc
Przeznaczenie : ceremonie otwarcia i zamknięcia

Stadion zaprojektowali Populous i biuro Happold. Jego projekt powstał w 2009r. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku Stadion Olimpijski będzie miejscem gdzie odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia. Po Igrzyskach obiekt będzie pełnił funkcję centrum szkoleniowe i miejscem gdzie trenować będzie reprezentacja Rosji w piłce nożnej. W 2018 roku na stadionie w Soczi zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Budowla miałaby być także częścią toru Formuły 1.


Bolshoy Ice Dome



Pojemność : 12 000 miejsc
Przeznaczenie : hokej na lodzie

Budynek ma przypominać gigantyczną, zamarzniętą kroplę wody, która w świetle dnia będzie mienić się srebrnymi refleksami. Znajdujące się w nazwie obiektu słowo Bolshoy jest nawiązaniem do historycznego teatru Bolshoi znajdującego się na Placu Teatralnym w samym centrum Moskwy. Podczas Igrzysk Olimpijskich Ice Dome będzie miejscem zmagań hokeistów i hokeistek. Ma także pełnić funkcje medialne. Głównym testem dla areny będą Mistrzostwa Świata U-18 w kwietniu przyszłego roku. Po Olimpiadzie obiekt zostanie przeobrażony w wielofunkcyjny obiekt sportowy, a także centrum rozrywki i miejsce koncertów.

Iceberg Skating Palace


Pojemność : 12 000 miejsc
Przeznaczenie : short-track i łyżwiarstwo figurowe

Nazwa Iceberg (góra lodowa) przywołuje skojarzenia do architektonicznych kształtów obiektu. Budynek ma formę wielkiej bryły lodu i pokryty jest płytami w kolorze białym i wielu odcieniach błękitu. Iceberg to słowo międzynarodowe i brzmi tak samo w wielu językach, w tym w rosyjskim, angielskim i niemieckim.W „łyżwiarskim pałacu” o medale powalczą łyżwiarze figurowi i specjaliści od short-tracku. Pierwszą oficjalną imprezą, która odbędzie się na tym obiekcie będzie finał Grand Prix 2012-2013 w łyżwiarstwie figurowym.


Adler Arena


Pojemność : 8000 miejsc
Przeznaczenie : łyżwiarstwo szybkie

Adler Arena to owalny obiekt z dwoma torami wyścigowymi i jednym treningowym. Długość każdego z torów to 400m. To wielkość zgodna z wymaganiami International Skating Union. Lodowiska są zaprojektowane tak, by łyżwiarze byli w stanie uzyskiwać jak najlepsze wyniki. Arena ma wyglądać jak wielki kryształ. Ten efekt mają dać kątowe ściany i trójkątne witraże. Szaro-biały kolor budynku ma tylko wzmocnić to wrażenie. Ściany wzdłuż boków stadionu są przezroczyste, więc aby obejrzeć zmagania najlepszych łyżwiarzy nie trzeba kupować drogich biletów :). Skating Center jest zaprojektowane tak, aby w możliwie jak największym stopniu wykorzystać lokalne walory natury. W Adler Arenie o medale olimpijskie powalczą panczeniści.


Shayba Arena


Pojemność : 7000 miejsc
Przeznaczenie : hokej na lodzie

Shayba Arena to jeden z obiektów w których skład wchodzi jedno duże lodowisko i kilka mniejszych, treningowych. Wszystkie budynki kompleksu znajdują się blisko siebie, zapewniając sportowcom i kibicom maksymalny komfort. Arena ma swoim kształtem przypominać wielki hokejowy krążek.Słowo Shayba może nam kojarzyć się z czymś szalonym. Taki właśnie jest według Rosjan hokej – gra nieprzewidywalna i pełna emocji. Podczas meczów hokeja na lodzie często usłyszeć można okrzyk „Shaybu!”. To znany i uniwersalny sposób wspierana hokeistów z całego świata.Shayba Arena będzie obiektem, gdzie rozdane zostaną medale w hokeju na lodzie podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Miejsce będzie też gospodarzem paraolimpijskiej rywalizacji w sledge hokeju. Próbą generalną dla budynku będą Mistrzostwa Świata U-18 w kwietniu 2013r. i Mistrzostwa Świata w slegde hokeju, miesiąc później. Arena jest budowlą ruchomą – po zakończeniu olimpiady zostanie zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce.


Ice Cube Curling Center


Pojemność : 3000 osób
Przeznaczenie : curling

Ice Cube Curling Center jest położony tuż nad Morzem Czarnym. Jest to obiekt ruchomy, co oznacza, że po igrzyskach zostanie zdemontowany i wykorzystany jako centrum curlingowe w innym mieście.Podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi obiekt będzie areną curlingu oraz curlingu na wózkach podczas Igrzysk Paraolimpijskich.Curling Center ma w założeniu przypominać ogromną kostkę lodu. Obiekt jest prosty w swojej konstrukcji, co symbolizuje demokrację, jedność oraz przystępność, czyli cechy charakterystyczne olimpijskich zmagań.

Rasa Khuktor Alpine Center



Pojemność : 10 000 miejsc
Przeznaczenie : konkurencje alpejskie

Rosa Khutor podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie centrum narciarstwa alpejskiego. Rozegrane zostaną tu wszystkie konkurencje alpejskie, tj. zjazd, kombinacja, gigant, supergigant i superkombinacja. Łącznie 10 kompletów medali. Wszystkie trasy zaprojektowane zostały przez Barnharda Rusii, złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich w zjeździe, Sapporo 1972r. Najwyższy punkt narciarskiego ośrodka znajduje się 2200 m. nad poziomem morza. Dolna część podstawy Rosa Khutor znajduje się w dolinie rzeki Mzymta, 560 m. n.p.m. Końcowy fragment trasy znajduje się już na stadionie, ok. 940 m. nad poziomem morza. Nachylenie trasy wynosi ok. 80 procent.


Laura Cross-Country Ski & Biathlon Center



Pojemność : 7 500 miejsc
Przeznaczenie : biegi narciarskie, kombinacja norweska, biathlon

 Skąd imię Laura w nazwie tej areny? Laura to rzeka górska z wieloma wodospadami mająca swoje źródło w górach Assara. Nazwa rzeki pochodzi pochodzi ze starej kaukaskiej legendy. Według opowieści młoda dziewczyna, imieniem Laura, wybrała śmierć niż życie z księciem, którego nie kochała. Po ucieczce od mężczyzny Laura rzuciła się w otchłań rzeki. Murat, kochanek Laury, nie mógł pogodzić się z bólem po stracie ukochanej i podążył za Laurą. Ciał kochanków nigdy nie odnaleziono. Mieszkańcy okolicznych terenów twierdzą, że bogów poruszyła historia pary i zabrali ich na szczyt niebios...  Centrum jest zlokalizowane na grzbiecie i szczytach gór Psekhako, ok 10 km. od Krasnej Polany. Obiekt posiada dwa stadiony, każdy z własną strefą startu i mety, dwoma wydzielonymi trasami, strzelnicą i strefą rozgrzewkową.
Na trasach „Laury” o olimpijskie medale powalczy Justyna Kowalczyk, a także biathloniści i kombinatorzy norwescy. Już na przyszły rok zaplanowano tu biathlonowy i narciarski Puchar Świata.


RusSki Gorki Jumping Center



Pojemność : 10 000 miejsc
Przeznaczenie : kombinacja norweska, skoki narciarskie

Za prawie 106 milionów powstał tu kompleks pięciu skoczni narciarskich : K25, K45, K72, K95 i K125 oraz stadion narciarski. Konkursy olimpijskie zostaną rozegrane na skoczniach K95 i K125.

K95

Wielkość skoczni: 105 m.
Punkt K: 95 m.
Długość najazdu: 92,8 m.
Długość progu: 6,54 m.
Wysokość progu: 2,38 m.
Prędkość: 84 km/h
Nachylenie zeskoku: 33°

K125

Wielkość skoczni: 140 m.
Punkt K: 125 m.
Długość najazdu: 101,4 m.
Długość progu: 6,8 m.
Wysokość progu: 3,14 m.
Prędkość: 90 km/h
Nachylenie zeskoku: 33,6 °


Siding Center Sanki



Pojemność : 10 000
Przeznaczenie : bobsleje, skeleton, saneczkarstwo

Polskobrzmiące słowo sanki w nazwie obiektu nie jest pomyłką, jest to wyraz harmonijny w większości języków obcych. Zjeżdzanie na sankach lub popularnych „jabłuszkach” było tradycyjną rosyjską rozrywką już od czasów cara Piotra I. Sanki od wieków są nieodłączną częścią zimowego wypoczynku wśród dzieci z całego świata. Dlatego też użyte przez architekta budynku słowo sanki przywołuje pozytywne wspomnienia i emocje z dzieciństwa. Nazwa podkreśla międzynarodowy charakter igrzysk oraz zastosowanie obiektu.
Finiszowa część toru położona jest na wysokości 1215 m.n.p.m. Linia startu znajduje się na wysokości 1365 m. dla bobslejów, skeletonów i  saneczkarzy startujących indywidualnie, podczas gdy dla saneczkarek i dwójek saneczkowych będzie to 40 m. niżej. Tor posiada 19 zakrętów dla bobów i skeletonów, 20 zwrotów dla saneczkarzy i 17 dla saneczkarek i duetów. Po tragicznej śmierci gruzińskiego saneczkarza Nodara Kumaritashviliego podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010r. komitet organizacyjny igrzysk w Soczi zaprojektował tor, na którym prędkości odnotowywane przez zawodników będą o 6-9 km/h niższe niż w przypadku kanadyjskiego toru. Ponadto obiekt będzie monitorowany przez trójwymiarową grafikę komputerową. Wprowadzono też system komputerowych symulacji przejazdu.


Rusa Khutor Extreme Park



Pojemność : 8 000
Przeznaczenie : snowboard, narciarstwo dowolne

Rosa Khutor Extreme Park to centrum narciarsko-snowboardowe zlokalizowane na zachód od Rosa Khutor, na płaskowyżu Krasnaja Polana na wysokości 1100-1200 m. nad poziomem morza. Park gościł będzie konkurencje narciarstwa dowolnego i snowboardu. Te dwa sporty zostały włączone w jeden obiekt w celu stworzenia bardziej zwartej aranżacji obiektów olimpijskich, a także zorganizowania jak najbardziej komfortowych warunków dla sportowców i kibiców.

Teraz przedstawię Wam jeszcze parę mniejszych rzeczy. Będą to maskotki, symbole oraz medale olimpijskie.


MASKOTKI



  

Maskotki igrzysk zaprezentowane zostały 26 listopada 2011 roku. Są to zwierzęta występujące na terenie Rosji. Są to pantera śnieżna, biały miś i zając. Ich nazwy to odpowiednio : Snow Leopard, Zaya i Belly Mishka. 


SYMBOLE : POCHODNIA OLIMPIJSKA 



Pochodnia olimpijska jest w 1/2 w barwie metalicznej (zewnętrznej) oraz czerwonej (wewnętrznej), a sama ma kształt zbliżony do połączenia łyżwy (np. logo firmy Nike) z prostym kijem. Projekt pochodni został zainspirowany pracami malarzy – Bilibina i Kustodijewa. Pochodnia olimpijska ma łączyć elementy przeciwstawne, zimny metal i czerwone gorące elementy. Jej wysokość wynosi około metra, waży on poniżej dwóch kilogramów.  Organizatorzy podczas sztafety umieścili ją nawet na Elbrusie (dodatkowa modyfikacja górska na warunki rozrzedzonego powietrza i silnego mrozu), na dnie jeziora Bajkał (przy zastosowaniu modyfikacji), Biegunie Północnym, oraz w kosmosie. Wg. podanych do mediów danych znicz wytrzymuje temperatury do -40°, przeciętna temperatura, przy której powinien on działać stabilnie to -24°. Przetestowano go w warunkach silnego wiatru(do 25 m/s) oraz kombinacjach - wiatru z deszczem, deszczu i wiatru ze śniegiem. Jednak mieliśmy tu już piąty przypadek w historii nowożytnych IO, gdy pochodnia zgasła. Stało się to u bram Kremlu, a ogień zapalił na nowo ochroniarz (być może żołnierz) zwykłą zapalniczką. Pochodnia rzeczywiście znalazła się w przestrzeni kosmicznej, lecąc na Międzynarodową Stację Kosmiczną z jej 38 załogą. Jako pierwsza pochodnia "odbyła" również spacer kosmiczny. Powróciła na Ziemie 11 listopada (czasu Kazachskiego) na pokładzie kapsuły Sojuz TMA-09M razem z 37 załogą ISS.

LOGO


Logo zostało stworzone przez międzynarodowe biuro marketingowe Interbrand i zaprezentowane w grudniu 2009 r. w Moskwie. Jest to pierwsze w historii igrzysk olimpijskich logo które przedstawia adres internetowy sochi.ru. Napisy Soczi i 2014 mają kolor niebieski i są rozmieszczone tak, że są odzwierciedleniem szczytów Kaukazu i Morza Czarnego. Natomiast napis "Ru" jest w kolorze białym z obramowaniem w kolorze niebieskim a pod napisem "Ru" są umieszczone Koła olimpijskie. Logo sochi.ru odwołuje się do cyfrowego pokolenia i ma wspierać otwarty dialog między narodami i fanami sportów zimowych.

MEDALE OLIMPIJSKIE


Sportowcy, którzy 15 lutego zdobędą w Soczi mistrzostwo olimpijskie, otrzymają złote medale zawierające fragment meteorytu, jaki spadł w okolicach Czelabińska. Właśnie tego dnia minie bowiem rok od głośnego wydarzenia. Szansę otrzymania niezwykłego medalu będą mieć przedstawiciele sześciu dyscyplin w siedmiu konkurencjach. Wyłonieni zostaną wtedy mistrzowie w skokach narciarskich mężczyzn na dużym obiekcie, w łyżwiarstwie szybkim mężczyzn (1500 m), short tracku kobiet na 1500 m, short track mężczyzn na 1000 m, sztafecie biegaczek (4x5 km), alpejskim supergigancie kobiet i skeletonie mężczyzn. Do produkcji złotych olimpijskich medali wykorzystano 3 kg złota. Na awersie olimpijskich medali widnieją kółka olimpijskie, a na rewersie nazwa konkurencji w języku angielskim oraz logo igrzysk. Każdy z medali ma wkładkę z tworzywa sztucznego, na której znajduje się grawerunek przedstawiający tradycyjne wzory z różnych regionów Rosji. Łącznie Rosjanie przygotowali ponad tysiąc medali. Wyprodukowanie jednego wymaga 18 godzin pracy.

Dziękuję za uwagę i informuję, że następny post z cyklu "Misja : Soczi" będzie na temat historii poprzednich ZIO. 
Zapraszam!


2 komentarze:

  1. Te areny naprawde są fajne. a ten stadion olimpijski _ ile oni musieli na nim kasy wydać.Osobiście ślicznie nie podobaja mi sie, jakies takie nijakie są. A tak wogóle kiedy ostatni raz maskotkami były zwierzęta, czy wogóle były?Ale sie Kubarca rozpisales , fajnie, fajnie... medale z wyglądu spoko wyglądają

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ślicznie tylko skocznie, Sorka

    OdpowiedzUsuń